Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Wrzesień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30
DZIEŃ PAPIESKI

"Pewnego dnia stało się dla mnie sprawą wewnętrznie oczywistą, że życie moje nie spełni się w tej miłości, której piękno skądinąd zawsze głęboko odczuwałem. Jako kapłan i duszpasterz byłem zawsze szczególnie blisko związany z ludźmi młodymi, chłopcami i dziewczętami, którzy wzajemnie znajdowali siebie, dokonywali wyboru, zakładali rodziny. Błogosławiłem ich małżeństwa, ale przedtem starałem się ich do tego wielkiego sakramentu przygotować. Mieli do mnie zaufanie. Rozmawialiśmy wiele i o wszystkim. W tym samym duchu przeżywałem z nimi ich młode ojcostwo i macierzyństwo. Udzielałem chrztu dzieciom, które przychodziły na świat.

To, że poszedłem inną drogą niż oni, bynajmniej nie czyniło mi obcą drogi ich powołania. Wręcz przeciwnie. Szczególnie mnie do nich zbliżało - i ich do mnie również. Miłość ludzka: narzeczeńska, małżeńska, rodzicielska, stała się - szczególnym przedmiotem mojej refleksji, tematem wielu wypowiedzi. Tak było dawniej - i tak jest również teraz. Jest to wielki temat, którym poniekąd nie przestaję się zajmować. Coraz bardziej też widzę, jak bardzo głęboko jest on wpisany w słowo Bożego Objawienia. Myślę też, że wiele jest w tej dziedzinie do zrobienia, a sytuacja w Kościele i świecie współczesnym stanowi szczególne wyzwanie pod tym względem."

Jan Paweł II w rozmowie z Andre Frossardem

23 października 2017 r. dzień po liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez emerytów, uczniów klasy III s gimnazjum oraz p. Dorotę Bąk, s. Lidię  i ks. Pawła.

Szczególnie trzeba podkreślić udział emerytów zaangażowanych w różne apostolskie działania: p. Renata Duda, p. Jadwiga Kowalczyk, p. Józef Sękowski, p. Stanisław Świrkosz. To było piękne połączenie wieku starszego i młodości. To co było najcenniejsze u św. Jana Pawła II.

Ideą Dni Papieskich jest przypominanie życia i nauczania św. Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka poprzez zatrzymanie się przy jakimś zagadnieniu, które było ważne w Jego posłudze. Rodzina i jej dobro oraz obrona życia były szczególnie istotne dla Karola Wojtyły, późniejszego Papieża. Teksty recytowane  przez uczniów o tym mówiły. Powtarzały się słowa, że rodzina jest pierwszą i podstawową ludzką wspólnotą, lecz, żeby mogła dobrze wypełnić swoje zadania musi być silna Bogiem".

Uczniowie przytaczali fragmenty przemówień papieskich i konkretne fakty z życia Świętego potwierdzające nadany Mu tytuł - Patrona Rodziny. Szczególnym momentem akademii była wspólna modlitwa poprowadzona przez Jana Pawła II z Lednicy i jego błogosławieństwo.