Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Luty 2020 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 5 1 2
week 6 3 4 5 6 7 8 9
week 7 10 11 12 13 14 15 16
week 8 17 18 19 20 21 22 23
week 9 24 25 26 27 28 29
Sprzątanie świata 2018

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Akcja "Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.
Nasza szkoła również co roku włącza się realizację tego szczytnego celu. W tym roku termin narzuciła nam piękna pogoda. Zbieraliśmy śmieci przy grzejącym słonku i z wyśmienitymi humorami w środę i czwartek, 19 i 20 września. W środę okolice szkoły posprzątała klasa IV B z panią Krystyną Sudoł i ja z klasą VII C. W czwartek w akcję włączyli się młodsi koledzy z klasy III B z Panią Bożeną Januszek i Małgorzatą Kojtych oraz klasa II A z Panią Anetą Mirosław.
Dzieci naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączają się w tego typu akcje, wiedzą jak ważne jest dbanie o środowisko i pośrednio o własne zdrowie.
Krystyna Flisiak