Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Wrzesień 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30
Sprzątanie świata 2018

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Akcja "Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.
Nasza szkoła również co roku włącza się realizację tego szczytnego celu. W tym roku termin narzuciła nam piękna pogoda. Zbieraliśmy śmieci przy grzejącym słonku i z wyśmienitymi humorami w środę i czwartek, 19 i 20 września. W środę okolice szkoły posprzątała klasa IV B z panią Krystyną Sudoł i ja z klasą VII C. W czwartek w akcję włączyli się młodsi koledzy z klasy III B z Panią Bożeną Januszek i Małgorzatą Kojtych oraz klasa II A z Panią Anetą Mirosław.
Dzieci naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączają się w tego typu akcje, wiedzą jak ważne jest dbanie o środowisko i pośrednio o własne zdrowie.
Krystyna Flisiak