Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Pażdziernik 2021 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31
Warsztaty Chemiczne w UMCS

Dnia 29.11.2018  30 osobowa grupa uczniów klas VII  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim uczestniczyła w projekcie pod nazwą "Chemiczna moc 4 żywiołów".
Cztery żywioły to: woda i jej różne oblicza oznaczona kolorem niebieskim, czerwony to ogień i wszystko to z czego czerpiemy energię, zielony to ziemia, czyli to co nas otacza, to gdzie żyjemy, żółty to powietrze, którym oddychamy i które daje mam radość działania każdego dnia.
Program zajęć obejmował: wykłady wprowadzające w tematykę zajęć, szkolenie z bezpieczeństwa pracy w laboratorium chemicznym, samodzielne wykonywanie eksperymentów przez uczniów w 2-osobowych zespołach pod nadzorem osób prowadzących zajęcia. Warsztaty odbywały się w 2 sesjach: od 9.00 do 15.30 z godzinną przerwą na obiad. Uczniowie przed wejściem na pracownię zostali wyposażeni w fartuchy, okulary ochronne, rękawice i w 2 osobowych zespołach wykonywali doświadczenia: wyznaczali ph i odczyn roztworów produktów codziennego użytku(płynu do kąpieli, płynu do prania, pasty do zębów), tworzyli własne kompozycje zapachowe z różnych substancji, rozdzielali barwniki z cukierków Skittles kolorowych pisaków.

Po przerwie obiadowej zajmowali się badaniem 4 żywiołów: badali właściwości sorpcyjne gleby i innych superabsorbentów, spalali magnez i siarkę w tlenie, oczyszczali wodę i wykrywali obecność cynku, żelaza, magnezu w soku owocowym, kaszy gryczanej, kakao. Sprawdzali także czy w sałacie, którą jemy obecne są azotany.

Na zakończenie warsztatów uczniowie zostali wyposażeni w zdrową żywność, jaką mogą wyprodukować 4 żywioły.

Udział w projekcie umożliwił uczniom rozbudzenie ciekawości i aktywności poznawczej, stworzył inspirację do twórczego myślenia, rozwoju zainteresowań i pasji, w szczególności tych związanych z chemią. Poprzez uczestnictwo w programie nasi uczniowie nabyli również kompetencje potrzebne na obecnym  szczeblu edukacji jak i wyższych poziomach: umiejętność pracy zespołowej, rozwiązywania problemów praktycznych, logicznego wnioskowania i argumentowania. Pracowicie i z zaangażowaniem spędzili czas w murach UMCS.

Anna Gawlik