Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Styczeń 2021 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31
Warsztaty chemiczne w SP nr 1 w Opolu Lubelskim

W dniach 08-09.2018 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim odbyły się warsztaty chemiczne dla 16 uczniów w ramach I etapu projektu "Uniwersytet Młodego Chemika" organizowanego przez  Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację "Przyszłość w nauce". W tych dniach gościliśmy w murach szkoły wolontariuszy Fundacji. Uczniowie zakwalifikowali się do projektu po wygraniu konkursu na plakat "Rola chemii w życiu człowieka". I etap projektu odbył się w macierzystej placówce uczestników, trwał 2 dni i wyłonił 8 osobową grupę uczniów, którzy przeszli do II etapu.
Pierwszego dnia zajęcia rozpoczęły się testem sprawdzającym wiedzę uczniów oraz kartą pracy dostosowaną do mierzenia rozwoju kompetencji miękkich. Następnie realizowany był materiał rozszerzający program szkolny, który był ćwiczony przez uczniów na przygotowanych dla nich kartach pracy dotyczących wybranych działów chemii. Uczniowie wykonywali eksperymenty i na bieżąco sporządzali notatki, pisali obserwacje, wnioski i równania zachodzących reakcji.

Drugiego dnia zajęć przeprowadzone były testy, umożliwiające sprawdzenie przyrostu wiedzy i umiejętności miękkich. Zorganizowano również warsztaty z jakościowej chemii analitycznej, podczas których sprawdzane były zdolności manualne oraz krytyczne prowadzenie eksperymentu polegającego na identyfikacji nieznanej substancji na podstawie skryptu. Opiekunowie naukowi - wolontariusze Fundacji - przez cały czas obserwowali grupy uczniów starając się wyszukać młodzież, która wykazuje się wiedzą wykraczającą poza materiał lekcyjny, jednocześnie stanowili dla nich wsparcie i pomoc w prowadzeniu ćwiczeń laboratoryjnych. Kryterium wyboru uczniów do dalszego etapu stanowiła suma wyników z testów i sprawozdań.

Do II etapu projektu: Uniwersytet Młodego Chemika, który będzie odbywał się w Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii zakwalifikowali się: Julia Starek, Weronika Skwira, Wiktoria Kucharczyk, Julia Mędrek, Julia Winiarz, Katarzyna Kołodziejczyk, Amelia Nowak i Hanna Jurak.

Gratuluję uczniom, którzy będą mieli okazję rozwijać swoje pasje w uniwersyteckich laboratoriach i poszerzać wiedzę pod kierunkiem wybitnych polskich naukowców.

Chcę również podziękować Radzie Rodziców, która zadbała o wyżywienie Wolontariuszy Fundacji oraz była sponsorem obiadu przez 2 dni warsztatowe dla wszystkich uczestników projektu.

Anna Gawlik