Z życia szkoły

Kalendarz

Ostatni miesiąc Wrzesień 2020 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 36 1 2 3 4 5 6
week 37 7 8 9 10 11 12 13
week 38 14 15 16 17 18 19 20
week 39 21 22 23 24 25 26 27
week 40 28 29 30
Dzień Języka Niemieckiego PDF Drukuj Email

W dniu 26 maja 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego. Nauka języków obcych stała się w dzisiejszych czasach priorytetem. Znajomość języka niemieckiego odgrywa niezwykle istotną rolę dla rozwijającej się Unii Europejskiej. Dlatego zachęcamy naszych uczniów do nauki języka niemieckiego, ponieważ jest on jest językiem ojczystym dla ponad 105 000 000 osób na świecie. Jest głównym językiem w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie, oraz jednym z języków urzędowych w Luxemburgu i Belgii.

Znajomość języka niemieckiego otwiera szerokie możliwości dla realizacji wielu życiowych planów. Dzięki nauce niemieckiego zdobywa się umiejętności, przydatne w życiu zawodowym i prywatnym.

Cele organizowania Dnia Języka Niemieckiego w naszej szkole:
- Kształtowanie kompetencji interkulturowej i wpływanie na postawy uczniów,
- Rozbudzanie ciekawości szeroko pojętą kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego,
- Poznanie zwyczajów, obyczajów, tradycji,
- Uświadamianie uczniom ich możliwości językowych poprzez udział w konkursie języka niemieckiego,
- Podniesienie motywacji do nauki języka obcego i mobilizowanie do lepszych wyników dydaktycznych,
- Aktywizacja uczniów nieśmiałych i słabszych dydaktycznie,
- Wzbudzanie zdrowej i pozytywnej rywalizacji,
- Uczenie się umiejętności wzajemnej współpracy w grupie,
- Wzbogacanie swojego systemu wartości,
- Wzrost samooceny i samorealizacji.

Dzień ten rozpoczęliśmy od audycji pt. "Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?", którą przygotowały uczennice klasy II B: Agata Morawska, Weronika Gogół, Natalia Strawa, Iga Kłudka, Aleksandra Pastwa i Karolina Stylska. Uczennice zapoznały nas z dziedzinami życia, w których znajomość języka niemieckiego jest niezwykle przydatna, daje  możliwość porozumiewania się z partnerami z krajów niemieckojęzycznych, co prowadzi do lepszych  relacji międzyludzkich, a tym samym stwarza większe szanse na efektywną komunikację i w rezultacie na sukces.

W tym dniu ogłoszone zostały także wyniki konkursu z języka niemieckiego.W dniu  24 marca odbył się w naszej szkole pierwszy etap, a w dniu 19 maja  drugi etap II Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego " Deutsch - eine europäische Sprache". W II etapie Konkursu  wzięło udział łącznie 22 uczniów. W konkursie  uczestniczyły szkoły: Gimnazjum nr 1  w Opolu Lubelskim, Gimnazjum w Kluczkowicach i Gimnazjum w Niezdowie. Konkurs organizowany był pod patronatem Burmistrza Opola Lubelskiego, który jest fundatorem nagród dla Laureatów Konkursu.
Autorką testów konkursowych na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich w II etapie konkursu była nauczycielka języka niemieckiego z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim  Pani  Katarzyna Zawadzka-Batyra. Komisja składająca się z nauczycielek języka niemieckiego: pani Iwony Bełcik, pani Anny Kustrzepy i pani Moniki Śliwy wyłoniła zwycięzców konkursu:

W kategorii klas pierwszych
1. miejsce i tytuł Laureata  zdobyła uczennica naszej szkoły Adrianna Świerzak z klasy IB
2. miejsce uzyskał również uczeń naszej szkoły - Mateusz Zugaj z klasy IS
3. miejsce zdobyła - Aleksandra Ciseł - uczennica Gimnazjum w Kluczkowicach.

W kategorii klas drugich trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie naszego gimnazjum:
1. miejsce i tytuł Laureata zdobyła  - Agata Morawska z klasy II B
2. miejsce uzyskał  - Krzysztof Goliszek z klasy II A
3. miejsce   - Filip Zagozdon także z klasy II A

W kategorii klas trzecich:
1. miejsce i tytuł Laureata zdobyła  Weronika Madejek z klasy III B
2. miejsce ex aequo -  Agata Węgrzyn i Anna Gąsiorowska z klasy III B
3. miejsce uzyskała uczennica z gimnazjum w Kluczkowicach - Natalia Duda.

Zwycięzcy Konkursu otrzymali  dyplomy i cenne nagrody. Sponsorami nagród byli Burmistrz Opola Lubelskiego oraz Bank PKO S.A. w Opolu Lubelskim. Pozostaje mieć nadzieję, że uczniowie w dalszym ciągu z ogromnym zapałem będą pracować nad doskonaleniem umiejętności językowych i że dostarczy im to jeszcze wiele satysfakcji.Zwycięzcom Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum wykonali prace plastyczne pt. "Zareklamuj naukę języka niemieckiego". Celem była refleksja uczniów na temat przydatności nauki języka niemieckiego. Najciekawsze prace zostały przedstawione w formie wystawy na holu głównym szkoły.

Autorzy najciekawszych pomysłów otrzymali słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Są to prace następujących uczniów:
1. Klasa III B:
Patrycja Kuryś, Weronika Babska, Anna Gąsiorowska, Agata Węgrzyn, Gabriela Tupaj, Joanna Świątkowska, Weronika Madejek
2. Klasa III B:
Patrycja Kramek, Katarzyna Pietras, Martyna Zaborowska, Magdalena Jurak, Katarzyna Babska
3. Klasa I B
Wioletta Furga, Agnieszka Pocheć, Natalia Świrkosz, Barbara Białek, Joanna Kowalska
Poza tym na korytarzu głównym zaprezentowane zostały również inne prace uczniów:
- projekt edukacyjny zatytułowany "Co warto wiedzieć o Niemczech?" przygotowany przez uczennice klasy II C: Joannę Gołofit,  Darię Wójcik, Annę Nowosielską, Paulinę Krawczyk i Angelikę Szczygieł,
- projekt"Soczi 2014 Winterolympiade", który przygotowali uczniowie klasy II S. Aleksandra Cyrkler,Maciej Bigos, Jakub Sakowski, Dominik Strawa oraz  Mariusz Buda.
-  prace plastyczne uczniów klas I gimnazjum  "Mein Haustier", "Mein Zimmer" oraz "Mein Freund" i "Meine Freundin".
W Dniu Języka Niemieckiego uczniowie obejrzeli na lekcjach prezentację multimedialną na temat Republiki Federalnej Niemiec oraz filmy niemieckojęzyczne o miastach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Słuchali także  muzyki wykonawców z krajów niemieckiego obszaru językowego. Cieszymy sie, że zainteresowanie uczniów konkursem i wykonaniem prac plastyczno-językowych było tak duże. Mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów będzie rosła potrzeba uczenia sie tego języka.
I ty możesz nauczyć się i władać językiem niemieckim. Nigdy nie jest na to za późno!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Nauczycielki języka niemieckiego
Anna Kustrzepa
Iwona Bełcik