Muzyczna lekcja patriotyzmu.

Przywiązanie do Ojczyzny można wyrazić na wiele sposobów, między innymi poprzez wiersze, muzykę i pieśni, które stanowią istotną część dziedzictwa kulturowego każdego narodu.
W słowach pieśni patriotycznych, w charakterystycznym rytmie odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom. Opiewając waleczność piastowskich i jagiellońskich rycerzy, odwagę ułanów, męstwo polskiego żołnierza, dla którego najwyższym celem jest służenie Ojczyźnie, pieśni patriotyczne opowiadają o postawach i wartościach, które należy kultywować.
Słuchając i śpiewając pieśni patriotyczne można w sposób niekonwencjonalny, przeżyć prawdziwą lekcję historii.

Zespół "Wega" w składzie: Matylda Pruchniak, Aleksandra Kozak,  Joanna Mazurkiewicz, Martyna Śpiewak, Zuzanna Szczupak, Kaja Przychodzień, Patrycja Fedorowicz, Joanna Piasecka , Antonina Dudek  oraz solistki: Joanna Mazurkiewicz i Zuzanna Szczupak z Zespołu Szkół Nr 1 w Opolu Lubelskim, biorąc udział w XII Przeglądzie Poezji, Prozy, Muzyki i Pieśni Niepodległościowej pod hasłem "Żeby Polska była Polską" w Puławach, mieli możliwość przeżyć właśnie  taką lekcję historii.

Przegląd odbył się w dniach 26-27 października 2015 r w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika".Celem Przeglądu było popularyzowanie działań wybitnych postaci, które odegrały rolę w walce o niepodległość i przyczyniły się do obrony polskości w różnych okresach dziejów naszego narodu.Piękne pieśni patriotyczne, które zaprezentowali nasi artyści podczas przeglądu, wysoki poziom umiejętności wokalnych oraz ogólny wyraz artystyczny zaowocowały zakwalifikowaniem się naszych uczniów do grona laureatów:

  • Zespół "Wega" zdobył I miejsce w kategorii zespoły wokalne-uczniowie szkół podstawowych
  • Asia zajęła II miejsce w kategorii soliści-młodzież szkolna
  • Zuzia otrzymała wyróżnienie w kategorii soliści-dzieci szkół podstawowych

Odczytanie protokołu z obrad Jury i ogłoszenie listy laureatów miało miejsce dnia 11 listopada 2015 r podczas Koncertu Galowego, na którym można było nie tylko   posłuchać nagrodzonych wykonawców, ale także pokusić się o refleksję na temat historii naszego kraju, a także zadać sobie pytanie, jakie wnioski z tej historii możemy wyciągnąć na przyszłość.
Laureaci otrzymali dyplomy pamiątkowe i nagrody rzeczowe, a nagrodą główną była wycieczka do Warszawy, która odbyła się w dniu 17 listopada 2015 r. Wycieczka była okazją do zwiedzenia pięknego Zamku Królewskiego oraz  Warszawskich Łazienek, a także zawarcia nowych znajomości i wspólnego śpiewania różnorodnych piosenek. Dopełnieniem wszystkich atrakcji była sesja fotograficzna z kandydatkami z całego świata do tytułu Miss Supranational 2015 r, które przebywały w Warszawie w ramach przygotowań do finału konkursu, który odbędzie się 4 grudnia w Krynicy Zdroju.
Ponieważ był to przegląd o zasięgu wojewódzkim, tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, którzy reprezentowali nie tylko Zespół Szkół Nr 1, ale także miasto i gminę Opole Lubelskie. Jest to już kolejny sukces zespołu "Wega" oraz solistek w przeglądach pieśni patriotycznych na szczeblu wojewódzkim.
Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Opiekun Jolanta Szczupak