Ogólnopolskie sukcesy zespołu "Wega"
i solistek z Zespołu Szkół nr 1

Styczeń to miesiąc, w którym co roku, w wielu miejscowościach w Polsce, odbywają się liczne festiwale kolęd i pastorałek. Festiwale mają z jednej strony wartości artystyczne, bo dają  szansę uzdolnionym muzycznie dzieciom i młodzieży, a nawet dorosłym do zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności wokalnych czy instrumentalnych,  a z drugiej strony wartości religijne, bo kształtują ogólnoludzkie wartości i wrażliwość.

Śpiew kolęd jest piękną tradycją istniejącą w Polsce od wieków. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczają śpiewającym pozytywnych emocji, nastrajają optymistycznie, dlatego też  z roku na rok festiwale cieszą coraz większą popularnością, a poziom prezentacji jest coraz wyższy.

Zespół "Wega" i solistki: Joanna Mazurkiewicz  oraz Zuzanna Szczupak z Zespołu Szkół Nr 1 kultywują tę tradycję, biorąc co roku udział w tychże festiwalach i  odnoszą  przy tym liczne sukcesy.

Zespół "Wega" został laureatem wszystkich festiwali kolęd i pastorałek, w których brał udział w tym roku, ale równie imponującymi sukcesami mogą poszczycić się solistki :

 • w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 23 stycznia 2016 r. w Karczmiskach :
  • zespół "Wega" zajął I miejsce w kategorii zespoły wokalne 11 - 13 lat
  • Joanna Mazurkiewicz zajęła I miejsce w kategorii soliści 14 - 16 lat ;  otrzymała  nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kolędy polskiej i zdobyła Grand Prix tego festiwalu.
  • Zuzanna Szczupak wyśpiewała miejsce III w kategorii soliści 11 - 13 lat
 • W XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd, który odbył się w dniach 18 - 22 stycznia 2016 r w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika", a odczytanie protokołu z obrad Jury  miało miejsce  31 stycznia 2016 r podczas koncertu laureatów.
  • zespół "Wega" zajął również II miejsce w kategorii dzieci szkół podstawowych klas IV - VI

Jest to niewątpliwie największy sukces zespołu, ponieważ w tym festiwalu wzięło udział 62 zespoły wokalne z całej Polski, między innymi: z Radomia, Ryk, Ostrowca Świętokrzyskiego, Lublina, Świdnika, Kraśnika, Lubartowa, Janowa Lubelskiego, Puław, Łukowa, Biłgoraja, Otwocka..., więc konkurencja była bardzo duża.

 • W XIV Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Kolęda Polska" , który odbył się w dniach 19-20 stycznia 2016 r w Opolu Lubelskim
  • zespół "Wega" zajął II miejsce w kat zespoły wokalne
  • Joanna Mazurkiewicz zajęła II miejsce w kategorii soliści 13 - 15 lat
  • Zuzanna Szczupak zdobyła miejsce III w kat soliści  10 - 12 lat
  • Klaudia Czarnota otrzymała III miejsce w kat soliści 6 - 9 lat (opiekun: pani Bożena Januszek)

W festiwalu tym wzięli udział również inni uczniowie naszej szkoły z klas I-III:

Natalia Ptak i  Aleksandra Grzywa  z kl I c  - opiekun pani Joanna Majka

Kalina Kowalska i  Julia Rola z kl II b - opiekun pani Barbara Kania

Julia Adamczyk i Maja Kaupke z kl II a  - opiekun pani Beata Chodoła

Biorąc udział w ww festiwalach kolęd, zarówno zespół "Wega" jak i solistki,  reprezentowali nie tylko Zespół Szkół Nr 1 w Opolu Lub, ale także miasto i gminę Opole Lubelskie, a ponieważ były to festiwale o zasięgu regionalnym czy ogólnopolskim, tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy.

Opiekun:  Jolanta Szczupak