Klasy I - III
Niezwykłe odwiedziny

14 grudnia klasy edukacji wczesnoszkolnej gościły dziś u siebie nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Pani dyrektor ZSZ im.S.Konarskiego w Opolu Lubelskim nagrodziła uczniów biorących udział w konkursie plastycznym o historii Opola Lubelskiego, zorganizowanym przez Panią Joannę Pomorską-Batyrę, autorkę wcześniej oglądanego przez uczniów teatrzyku japońskiego "Historia naszego miasta".
Natomiast uczniowie ( wielu naszych absolwentów) LO im. A.Mickiewicza pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kobiałki wystawili naszym uczniom baśń "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w języku angielskim. Dzieciaki były zachwycone. Dziękujemy obu szkołom za piękne doznania artystyczne i chęć współpracy z naszą placówką.

Zobacz zdjęcia
 
100 na 100

Uczniowie klasy I A  aktywnie włączyli się w uczczenie 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej pięknej okazji wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem "100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości". Akcja  polegała na tym, żeby wysłać życzenia na widokówkach ze swojego miasta do zaprzyjaźnionych szkół z całej Polski. Dzieci samodzielnie pisały życzenia i adresowały kartki. Samodzielnie też wysyłały kartki na poczcie. Było wiele radości, gdy nasi dalecy koledzy przysyłali widokówki ze swoich  miejscowości.

Joanna Majka-wychowawczyni klasy I A

Zobacz zdjęcia
 
Uczmy się kochać naszą Ojczyznę
W piątek, 9 listopada uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w akademii z okazji Święta Niepodległości.  Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3A. Wierszem i piosenką wyrażali przywiązanie i miłość do Ojczyzny. Wszyscy, w obecności flagi państwowej  odśpiewali hymn. Uroczystość miała podniosły ale i radosny nastrój.
Anna Lipiec
Zobacz zdjęcia
 
Poznajemy historię Opola Lubelskiego

W ostatnich dniach października klasy 1-3 oraz klasa 4a i 4b zostały zaproszone do Zespołu Szkół Zawodowych im. S.Konarskiego na spektakl teatrzyku japońskiego (kamishibai) pt. "Historia pewnego miasta", który został przygotowany pod kierunkiem pani Joanny Pomorskiej-Batyry. Towarzysząc małej myszce uczniowie poznawali zabytki naszego miasta. "Odwiedzili" miejsca, których dotychczas nie znali lub tylko o nich słyszeli. Dowiedzieli się o istniejącej w Opolu Szkole Rzemiosł prowadzonej przez zakon Pijarów. Poznali zawody, które wykonywali dawniej nasi mieszkańcy, a które obecnie należą do rzadkości lub nie istnieją. Pani Joanna zapoznała dzieci z atrybutami tych zawodów. Później dociekliwi historycy mogli sprawdzić swoją wiedzę  o Opolu korzystając z makiety Opola Lubelskiego. Dziękujemy Dyrekcji ZSZ im.S. Konarskiego Pani Anicie Wronie i Pani Joannie Pomorskiej- Batyrze za niecodzienną lekcję języka polskiego i historii.

Anna Kłak

Zobacz zdjęcia
 
Ślubowanie klas pierwszych

Tradycją naszej szkoły jest pasowanie na uczniów dzieci z klas 1 w Dniu Edukacji Narodowej. Tak było również w tym roku. Ponieważ święto wypadało w niedzielę, dwa dni wcześniej - 12 października społeczność szkolna klas 1-3 wraz z wychowawcami zebrała się na uroczystej akademii. W obecności zaproszonych gości, w tym Burmistrza Opola Lubelskiego Pana Dariusza Wróbla, Rodziców i Dziadków, Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu Lubelskim w osobach: Pani Ilony Majak- Gierczak, Pani Agaty Knap, Pana Janusza Stępnia uroczyście pasowali na uczniów 56 wychowanków klas 1. Maluchy z dumą zaprezentowały swoje umiejętności-śpiew i recytację. Udowodniły, że potrafią właściwie się zachować podczas tak ważnej uroczystości. Wykazały się znajomością hymnu państwowego i "Katechizmu polskiego dziecka" W.Bełzy. Z okazji tak ważnego dnia życzenia najmłodszym złożyli: Pan Burmistrz, Pani Dyrektor oraz przedstawicielka Rady Rodziców Pani Karolina Konopa. Od rodziców  najmłodsi otrzymali słodkie prezenty i "wyprawki klasowe". Uroczystość zakończyła się pamiątkowymi zdjęciami i spotkaniami integracyjnymi z dziećmi i ich rodzicami.

Anna Kłak

Zobacz zdjęcia
 
Dzień Chłopaka w II b

W ramach obchodów Dnia Chłopaka uczniowie klasy II b udali się z wizytą gościnną do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim. Dzieci uczestniczyły w warsztatach programowania bez użycia komputera, które bardzo ciekawie oraz z humorem poprowadził pan Marcin Iwaniak. Podczas warsztatów uczniowie ćwiczyli i doskonalili kodowanie, odgadywali zagadki rysunkowe prezentowane przez prowadzącego. Wiele emocji i wrażeń dostarczyła dzieciom zabawa w samodzielne zaprogramowanie i sterowanie małymi robotami.
W tym dniu nie zabrakło również słodkiej przekąski dla wszystkich uczniów.
Dziękujemy panu M. Iwaniakowi oraz wszystkim Pracownikom Biblioteki za zaproszenie, przekazanie fachowej wiedzy, wspaniałe atrakcje i mile spędzony czas.

Barbara Kania

Zobacz zdjęcia
 
Skąd się bierze chleb?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, w poniedziałek, 24.09.18 r., uczniowie klasy 3A udali się do piekarni w Kraczewicach. Jej właściciele i pracownicy przygotowali warsztaty piekarskie. Pani Zubrzycka ciekawie opowiadała dzieciom o pracy piekarza, o różnych rodzajach mąki i pieczywa. Po odpowiednim przygotowaniu wszyscy z animuszem zabrali się do pracy. Formowanie ciasta, wcale nie jest takie proste, ale jak widać trud się opłacił. Sprawne ręce dzieciaków zamieniły ciasto drożdżowe w chałki, serca, ptaszki, ślimaki i inne cuda. Na śniadanie dzieci dostały pyszne bułeczki, a w nagrodę, za dobrą robotę honorowe piernikowe medale.

Anna Lipiec

UWAGA! Niektóre artykuły dotyczące wydarzeń w klasach I-III umieszczane są TYLKO w zakładce "Klasy I-III" po lewej stronie szkoły. Zapraszamy do lektury.
Zobacz zdjęcia
 
Wizyta w Zespole Szkół Zawodowych
W ramach Tygodnia Kultury Miejskiej, uczniowie klas IC i IIIA uczestniczyli w "Urodzinach Opola Lubelskiego" zorganizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim. Dzieci obejrzały teatrzyk ilustracji (kamishibai) pt. "Historia pewnego miasta". Dzięki opowieściom Myszki poznały przeszłość i zabytki swojej miejscowości oraz dawne zawody. Podczas warsztatów kulinarnych przygotowywały przekąski i ciasteczka. Własnoręcznie przygotowane smakołyki wybornie smakowały na "Przyjęciu u Pani Myszki". Nasi uczniowie rozwijali też swoją kreatywność. Podczas zajęć plastycznych tworzyli modowe stylizacje. Dużo uciechy sprawiły dzieciakom animacje. To był wspaniale spędzony czas. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Anna Lipiec
Zobacz zdjęcia
 
Na wycieczkę szkolną czas...
Początek września to czas na rozpoczęcie nauki w szkole. Nauka to nie tylko czas spędzony w szkolnej ławce i dlatego w środę, 19.09.18 r., uczniowie klasy 3A wybrali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Turystyczną przygodę rozpoczęliśmy od wspinaczki na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy panoramę miasta położonego w dolinie Wisły. Następnie udaliśmy się na Basztę i do ruin Zamku, gdzie poznaliśmy legendę o wielkiej miłości Kazimierza Wielkiego do Estery. Dalej zwiedzaliśmy miasteczko meleksami. Na  wycieczce nie mogło zabraknąć wielkiej przyjemności w upalny dzień - lodów. Na koniec odbyliśmy rejs po Wiśle. Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do Szkoły.

Anna Lipiec

Zobacz zdjęcia
 
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM ORTOGRAFII

Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny zorganizowany dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej. Tytuł ?Mistrza ortografii? uzyskała uczennica klasy III c Lena Piłat. Lena napisała bezbłędnie dyktando i uzyskała największą liczbę punktów za test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych.
I miejsce zajęła Zuzanna Kułaga uczennica klasy III b, II miejsce Katarzyna Maj a III miejsce Liliana Darowska. Są to uczennice klasy III d.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w ortograficznych zmaganiach.

Zobacz zdjęcia
 
Spotkanie z pisarką

We wtorkowe południe klasa 3 c Szkoły Podstawowej uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Panią Barbarą Gawryluk w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie odbyło się w Opolskim Centrum Kultury. Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich książkach, ich bohaterach, o tym, jak książki powstawały. Przekonywała dzieci, że wszystkie historie, jakie opisała w swoich książkach, zdarzyły się naprawdę. Pani Barbara Gawryluk przybliżyła treść kilku swoich książek m.in. "Dżok - legenda o psiej wierności" - to wzruszająca historia o losach niezwykłego psa. To również opowiadanie o psie, który przez dwa lata czekał na swojego zmarłego właściciela na krakowskim skrzyżowaniu. Przeczytała również fragment książki "Klinika zdrowego chomika. Bazylia". Dzieci miały również okazję zadać pisarce pytania. Na zakończenie uczestnicy spotkania podziękowali pisarce oklaskami oraz słodkim upominkiem. A potem nadszedł czas na autografy z dedykacją oraz wspólną fotografię. To ciepłe i serdeczne spotkanie z książką i jej autorem.

Joanna Majka

Zobacz zdjęcia
 
Mali piekarze

We wtorek, 20 marca, uczniowie klasy 3c szkoły podstawowej gościli w Piekarni "T.Zubrzycki" w Kraczewicach Prywatnych. Najpierw zwiedzili piekarnię, obejrzeli bardzo ciekawy film pt: "Od ziarenka do bochenka". Poznali różne rodzaje pieczywa. Już wiedzą czym się różni chałka od kajzerki. Znają też tajemną recepturę wypiekanego w tej piekarni chleba. Następnie sami stali się piekarzami. Pod czujnym okiem mistrza piekarskiego uczyli się robić różne "cuda z ciasta". Gdy wyroby piekły się, dzieci odśpiewały chóralnie "Mało nas, mało nas do pieczenia chleba". Po skończonych zajęciach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy "piernikowy" medal. Mali piekarze mogli też zabrać do domu swoje wypieki, aby poczęstować rodzinę.

J.Majka

Zobacz zdjęcia
 
Wycieczka do Lublina

1 marca klasy 1b i 3a wybrały się do Lublina na wycieczkę. Pierwszym punktem naszej wyprawy był profilaktyczny spektakl teatralny pt. "Nowe szaty króla", który obejrzeliśmy w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Była to adaptacja znanej baśni H.Ch. Andersena "Nowe szaty cesarza" przedstawiona w sposób zabawny i pouczający. Później udaliśmy się do Parku Trampolin "Mania Skakania". Dzieciaki przebrały się ekspresowo, założyły specjalne skarpetki antypoślizgowe i były gotowe na nową przygodę. Po zapoznaniu z regulaminem przez instruktorów, dzieci ruszyły na godzinne szaleństwo: skoki, przewroty, zeskoki do basenu piankowego, gra w piłkę, walki, zjazd tyrolką. Wszyscy bawili się tak dobrze że, żal było wyjeżdżać.

Wychowawczyni kl.3a Anna Kłak

Zobacz zdjęcia
 
Dzień Kobiet

Już od samego rana w szkole panował odświętny nastrój. Po korytarzach przemykali chłopcy z bukietami kwiatów, które po pierwszej lekcji zmieniły właścicieli i trafiły w ręce Pań, tych młodszych i starszych. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami i Paniami Dyrektor uczestniczyły w akademiach z okazji Dnia Kobiet, które przygotowali Panowie Andrzej Kłak i Mirosław Wojdyła. W humorystycznych scenkach i popisach wokalnych udział wzięli uczniowie gimnazjum: Dominika z klasy 2b  oraz chłopcy z klasy 3c, 3b, 3s, 2a. Występ uświetnili najmłodsi tancerze-  rodzeństwo  Diana Konopa z oddziału przedszkolnego i Kacper Konopa z klasy 2b, zdobywcy I miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Par Początkujących w Piaskach, którzy tańca uczą się w OCK, u absolwenta naszej szkoły Pana Mateusza Czerepaka. Występy uczniów wzbudziły radość na wszystkich twarzach, a finałową piosenkę zespołu Enej śpiewali już wszyscy - wokaliści i widzowie.

Anna Kłak

Zobacz zdjęcia
 
Projekt "Razem odkryjmy świat programowania" - szkolenia dla nauczycieli i uczniów z podregionu puławskiego

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele i uczniowie klas 1-3 przystąpili do projektu "Razem odkryjmy świat programowania" - szkolenia dla nauczycieli i uczniów z podregionu puławskiego - realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt realizowany jest przez Fundację VCC w partnerstwie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Fundacją "Wschodni Klaster Innowacji".

Celem głównym projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych, w tym umiejętności ściśle informatycznych, w szczególności wsparcie rozwoju kompetencji  nauczycieli klas 1-3 z terenu gmin wiejskich i wiejsko miejskich podregionu puławskiego w zakresie nauczania programowania. Czas trwania projektu od 01.09.2017 do 31.12.2018.

Więcej…
 
Konkurs plastyczny "Ilustracje do książek Kornela Makuszyńskiego"

W klasach 1-3 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ilustracje do książek Kornela Makuszyńskiego". Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów twórczością naszego patrona, rozbudzanie wrażliwości artystycznej, rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci oraz  prezentowanie prac uczniów uzdolnionych plastycznie. Do konkursu przystąpiło 28 uczestników z 7 klas. Oceny prac dokonało Jury w składzie: pani Bożena Zielonka - nauczyciel plastyki, pani Elżbieta Nowak - kierownik świetlicy oraz przedstawiciel uczniów- Lena Stalka.

Laureatami zostali:

I miejsce
Amelia Burek 3a,Julia Pyć 2a, Michalina Pietras 1b

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL