Czas pracy biblioteki jest dostosowany do wymagań Zespołu Szkół, aby umożliwić użytkownikom dostęp do jej zbiorów przed zajęciami, w czasie zajęć, przerw międzylekcyjnych i po zakończeniu zajęć.
GODZINY OTWARCIA
- PONIEDZIAŁEK 7.30 - 15.00
- WTOREK 7.30 - 15.00
- ŚRODA 7.30 - 15.00
- CZWARTEK 7.30 - 15.00
- PIĄTEK 7.30 - 15.00
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół nr 1 jest pracownią szkolną wspólną dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zbiory biblioteki obejmują dokumenty piśmiennicze i audiowizualne niezbędne do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Rodzaje zbiorów i sposób ich gromadzenia określa program pracy biblioteki szkolnej. Biblioteka posiada skomputeryzowany system wypożyczeń MOL Opivum, co ułatwia i usprawnia jej pracę. Księgozbiór jest systematycznie wzbogacany, obecnie liczy 18992 woluminów oraz 1505 broszur i 375 zbiorów audiowizualnych. W księgozbiorze znajdują się ciekawe pozycje literatury pięknej, lektury i książki popularno-naukowe.
Pomieszczenie biblioteki składa się z trzech agend:
1. Wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, - wypożyczanie zbiorów na zewnątrz biblioteki, - gromadzenie i opracowywanie zbiorów 2. Pomieszczenie z księgozbiorem podręcznym (słowniki, encyklopedie, leksykony, atlasy) oraz Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej (8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, - korzystanie z zasobów Internetu i programów multimedialnych (referaty, konkursy, projekty edukacyjne),przez uczniów i nauczycieli. 3. Czytelnia z 24 stanowiskami dla uczniów, z księgozbiorem dla nauczycieli, kącikiem nowości bibliotecznych, kącikiem Patrona szkoły K. Makuszyńskiego, regałami z prasą dla uczniów i nauczycieli oraz zestawem audiowizualnym (telewizor, DVD, magnetowid) - korzystanie z księgozbioru podręcznego i czasopism, - edukacja czytelnicza i medialna ? lekcje biblioteczne - udostępnianie czytelni nauczycielom na zajęcia z wykorzystaniem zasobów księgozbioru podręcznego, komputerów oraz sprzętu RTV.
Użytkownikami biblioteki są: - uczniowie, - nauczyciele, - pracownicy Zespołu, - rodzice.
Realizacja planu pracy oraz zadań zleconych związanych z działalnością statutową placówki.
1. Realizacja zadań zapisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego:
1.1 Udzielanie pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania informacji, 1.2 Porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł wiedzy, 1.3 Efektywnego posługiwania się technologią informacyjną, 1.4 Rozwijania sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań, 1.5 Wspomaganiu realizacji programów nauczania i wychowania, 1.6 Edukacji kulturalnej i informacyjnej ucznia, 1.7 Doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, 1.8 Poszerzaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców, 1.9 Popularyzowaniu wiedzy o regionie, 1.10 Organizowaniu różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną, inspirowanie pracy asystentów bibliotecznych (Koło Miłośników Książki).
2. Zadania nauczyciela- bibliotekarza obejmują pracę pedagogiczną i prace organizacyjno- techniczne, określone w planie pracy biblioteki Zespołu Szkół.
Do zadań nauczyciela- bibliotekarza należy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w bibliotece szkolnej.
W ramach pracy pedagogicznej nauczyciel bibliotekarz:
1. Udostępnia zbiory z wypożyczalni i czytelni: - w tym także wypożyczanie kompletów książek do klasopracowni: polonistyczne, historyczne, oddział przedszkolny, - udostępnianie materiałów repertuarowych, scenariuszy imprez, wystaw oraz materiałów o regionalizmie 2. Udziela porad oraz informacji, potrzebnych czytelnikom w wyborze lektury ? indywidualnie i zespołowo - współpraca z uczniem zdolnym, z trudnościami w nauce, dysfunkcjami (elementy biblioterapii). 3. Prowadzi zajęcia ,,Przygotowanie czytelnicze i informacyjne? ? lekcje biblioteczne wg harmonogramu przydziału klas 4. Opiekuje się zespołami uczniów współpracujących z biblioteką ? Szkolne Koła Przyjaciół Książki, Koło teatralne, łącznicy biblioteczni z każdej klasy (uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum). 5. Informuje na podstawie prowadzonej statystyki wypożyczeń i obserwacji pedagogicznej o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach (łącznicy biblioteczni). 6. Prowadzi różnorodne formy upowszechniania czytelnictwa poprzez: wystawy, gazetki, konkursy, imprezy czytelnicze, audycje przez radiowęzeł, zamieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły, uroczystości szkolne, między innymi: - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, - Majowe Święto Książki, - Święto Patrona Szkoły, - Szkolny Konkurs Pięknego Czytania - Święto Szkoły - Szkolne Dni Teatru - Upamiętnienie rocznicy zbrodni katyńskiej - Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej - Głośne Czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom"- imprezy czytelnicze dla Oddziałów Przedszkolnych i Nauczania Wczesnoszkolnego a także grup świetlicowych. 7. Organizuje lub współuczestniczy w organizacji imprez kulturalnych na terenie szkoły. 8. Współpracuje we wspieraniu ucznia do świadomego wyboru szkoły ponad gimnazjalnej i przyszłego zawodu. 9. Zapoznaje praktykantów i stażystów z funkcjonowaniem biblioteki jako ogniwa szkoły. 10. Współpracuje z innymi bibliotekami szkolnymi i publicznymi oraz instytucjami oświatowo-kulturalnymi w gminie, powiecie.
W ramach prac organizacyjno-technicznych nauczyciel bibliotekarz: 1. Gromadzi i opracowuje zbiory zgodnie z obowiązującą instrukcją w sprawie zasad ewidencji i normami bibliograficznymi: wpisywanie do inwentarza i komputerowej bazy danych, katalogowanie, klasyfikowanie, okładanie w folię 2. Zabezpiecza zbiory przed zniszczeniem, dokonuje konserwacji zbiorów zniszczonych (klejenie, okładanie w folię). 3. Sporządza plan pracy, harmonogram zajęć z Edukacji czytelniczej i medialnej oraz okresowe i roczne sprawozdania oraz wykazy czytelnictwa. 4. Prowadzi statystykę wypożyczeń i dziennik pracy biblioteki. 5. Prowadzi warsztat informacyjny biblioteki. 6. Przestrzega regulaminu korzystania z biblioteki i czytelni. 7. Prowadzi katalog rzeczowy i alfabetyczny zbiorów oraz kartotekę zagadnieniową. 8. Dokonuje selekcji księgozbioru - wykreślenie z inwentarza książek zniszczonych, zdezaktualizowanych. 9. Okresowe przeprowadzanie skontrum w bibliotece i uzgadnianie stanu majątkowego z księgowością ?na bieżąco.
Zadania zlecone wynikające z działalności pracy szkoły. 1.Udział w zespołach zadaniowych ds. opracowania rocznego planu pracy, planowania obchodów 100- lecia szkoły ,ewaluacji wewnętrznej i innych zgodnie z rozporządzeniem dyrektora. 2.Przygotowanie nagród dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum na koniec roku szkolnego -zakup i podział na poszczególne klasy. 3. Sporządzanie wykazu podręczników dla Zespołu Szkół na kolejny rok szkolny. 4.Udział w pracach szkolnych komisji konkursowych. 5.Udział w pracach Komisji Egzaminacyjnych na terenie gminy. 6.Doraźne zastępstwa za nieobecnych nauczycieli ( w ramach godzin bibliotecznych- nieodpłatne). 7.Sprawowanie opieki nad uczniami przebywającymi w czytelni po zajęciach lekcyjnych oraz oczekującymi na autobus szkolny - czytanie książek i prasy, odrabianie lekcji, korzystanie z Internetu, oglądanie programów edukacyjnych DVD i w telewizji. 8.W Czytelni Biblioteki odbywają się spotkania przedstawicieli szkół ponad gimnazjalnych , przeprowadzane są przedmiotowe konkursy szkolne, spotkania z policjantem, i inne spotkania wynikające z potrzeb szkoły.
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost czytelnictwa wśród uczniów szkoły a także duże zainteresowanie zbiorami biblioteki ze strony rodziców uczniów - rodzice wypożyczają literaturę dla dzieci jak również z zakresu pedagogiki i psychologii. Od września roku szkolnego 2014/2015 w ramach wprowadzenia rządowej "Ustawy podręcznikowej" biblioteka otrzymała nowe zadanie polegające na przyjęciu, wpisaniu i opracowaniu oraz przekazaniu do użytku podręczników i materiałów ćwiczeniowych uczniom klas pierwszych SP. Nasza biblioteka szkolna dzięki bardzo dobrze zorganizowanym różnego rodzaju formom działalności, o których wspomniano wcześniej, stanowi bardzo ważne ogniwo działalności szkoły. Bardzo serdecznie zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do współpracy z naszą biblioteką oraz do korzystania z naszych zbiorów. |